Aktuality: Předtančení na obecním plese

DOMŮ > 

 

Na 21. plese dne 17. 2. 2018 vystupovali:

Lukáš Martínek - Beata Duchková
Lukáš - 16 let, studuje první ročník střední školy
Beata - 14 let, je v deváté třídě ZŠ
Taneční klub Admira
nejvyšší výkonnostní třída ve věkové kategorii mládež
dle výsledků soutěží Taneční ligy ČR a dle výsledků soutěží MČR se pohybují kolem 20. místa v ČR
 
Taneční pár má kvalitní a náročnou přípravu, trénují s českými i zahraničními trenéry. Na standardní tance je připravuje jejich hlavní lektorka Mgr. Majka Skorkovská společně s pražskými tanečníky a lektory Ondřejem Sliškou a jeho partnerkou a manželkou Danielou, všichni semifinalisté a finalisté soutěží MČR. V latinskoamerických tancích pár pracuje pod vedením trenéra Daniela Ondřeje, nebo např. lektora z Polska Ireka Mleczka.

 Tímto TK Admira velice děkujeme za spolupráci.

Původ jména obce

Jméno obce vzniklo pravděpodobně z přídavného jména dobrá, k němuž bylo obvykle doplňováno slovo voda. Podle záznamů uvedených v knize "Místní jména v Čechách" od Dr. A. Profouse jsou prvotně zmínky o jedné Dobré. První písemné zprávy o dvou obcích pocházejí z přelomu 14. a 15. století. Označení obcí jako Dolejší Dobré a Hořejší Dobré se objevuje v dokumentu z roku 1544. Ke sloučení obou vesnic došlo v roce 1935 pod jménem Velká Dobrá.

Počet domů a obyvatel

Osídlování obce Velká Dobrá trvalo několik století. V roce 1548 měla Malá Dobrá celkem 8 osadníků a Velká Dobrá 9 osadníků, krčmu a vápenici. Po roce 1648 měla Velká Dobrá 14 gruntů, z nich bylo po třicetileté válce 6 pustých. Postupně se počet domů i obyvatel zvyšoval. K nárůstu přispěl i rozvoj hornictví a hutnictví v Kladně. V průmyslové výrobě byla zaměstnána převážná část obyvatelstva. Řada lidí se zabývala také zemědělstvím. Toto se také projevilo v symbolech obce.  

                      

     

    

 

  

VD-2013

 

VD-Jaro-leto-2012